PLMA Leadership
including Designated Member Organization Representatives

PLMA Executive Committee
Not pictured are Troy Eichenberger and Olivia Patterson.


Officers (2021-2023):

Richard Barone, TRC

Board Chair
Richard Barone
TRC

Read Richard's Bio
Robin Maslowski, Guidehouse

Board Vice Chair
Robin Maslowski
Guidehouse

Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Treasurer
Troy Eichenberger
TVA

Read Troy's Bio
Ruth Kiselewich, ICF

Secretary
Ruth Kiselewich

ICF

Read Ruth's Bio

Executive Committee (2020-2022):

Laurie Duhan, Baltimore Gas & Electric

Laurie Duhan
Baltimore Gas & Electric

Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Joyce Bodoh, Rappahannock Electric Cooperative

Joyce Bodoh
Rappahannock Electric Cooperative

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Justin Chamberlain, CPS Energy

Justin Chamberlain
CPS Energy

Kari Binley, ecobee

Kari Binley
ecobee

Christine Riker, Energy Solutions

Christine Riker
Energy Solutions

Olivia Patterson, Opinion Dynamics

Olivia Patterson
Opinion Dynamics


Planning Group Co-Chairs:

Awards Program

Kevin Knight, Baltimore Gas & Electric

Kevin Knight
Baltimore Gas & Electric

Peter Bergeron, CPower

Peter Bergeron
CPower

Brett Feldman, Guidehouse

Brett Feldman
National Grid

 

Education

John Powers, Extensible Energy

John Powers
Extensible Energy

Paul Wassink, National Grid

Paul Wassink
National Grid

   

Fiscal

Laurie Duhan, Baltimore Gas & Electric

Laurie Duhan
Baltimore Gas & Electric

Ruth Kiselewich, ICF

Ruth Kiselewich
ICF

Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Troy Eichenberger
Tennessee Valley Authority

 

Thought Leadership

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Mark Martinez, Southern California Edison

Mark Martinez
Southern California Edison

   

Affinity Group Co-Chairs:

Women in Demand Management

Sangeeta Ranade, Alphastruxure

Sangeeta Ranade
Alphastruxure

Jessie Mehrhoff, Enbala

Jessie Peters
Generac Grid Services

Erica Keating, SCE

Erica Keating
Southern California Edison

 

Interest Group Co-Chairs:

Commercial and Industrial Load Flexibility

Vasudha Lathey

Vasudha Lathey
Olivine

Andy Taylor, Duke Energy

Andy Taylor
Duke Energy

Tom Roberts

Tom Roberts
IGS Energy

Bruce Brazis, Arizona Public Service

Bruce Brazis
Arizona Public Service

Connected Devices

Cindy Berry, Austin Energy

Cindy Berry
Austin Energy

Kari Binley, ecobee

Kari Binley
ecobee

J.T. Thompson, Enbala

J.T. Thompson
Generac Grid Services

 

Customer Engagement

Rebekah Grant, Baltimore Gas & Electric

Rebekah Grant
Baltimore Gas & Electric

Lenore Zeuthen, Opinion Dynamics

Lenore Zeuthen
Opinion Dynamics

Vanessa Richter, Oracle Utilities

Vanessa Richter
Oracle Utilities

Brenda Hunt, Portland General Electric

Brenda Hunt
Portland General Electric

Electric Transportation

Katie Parkinson

Katie Parkinson
Apex Analytics

Nick Bengston

Nick Bengtson
EnergyHub

Kessie Avsekova

Kessie Avseikova
Opinion Dynamics

Meghan Jennings, Rappahannock Co-op

Meghan Jennings
Rappahannock Electric Coop

Global Load Management

Michael Brown, Berkshire Hathaway, NV Energy

Michael Brown
Berkshire Hathaway, NV Energy

Scott Coe, GridOptimize

Scott Coe
GridOptimize

Ross Malme, Bowen Capital Advisors

Ross Malme
Malme Energy Consulting

Jon Hilowitz, Orange and Rockland Utilities

Jon Hilowitz
Orange and Rockland Utilities

Retail Pricing

Maria Kretzing, Bidgely

Maria Kretzing
Bidgely

Christopher Gallo, Consolidated Edison

Christopher Gallo
Consolidated Edison

Maryanne Hatch, National Rural Utilities
Cooperative Finance Corporation

Maryanne Hatch
National Rural Utilities Cooperative Finance Corporation

Jordan Folks, Opinion Dynamics

Jordan Folks
Opinion Dynamics


Board of Directors:

Kari Gehrke, Alliant Energy

Kari Gehrke
Alliant Energy

Jeffrey Berg, Ameren

Jeffrey Berg
Ameren

Monica Thilges, APTIM

Monica Thilges
APTIM

Bruce Brazis, Arizona Public Service

Bruce Brazis
Arizona Public Service

Paul Lekan, Armada Power

Paul Lekan
Armada Power

Paul Gray, Avangrid

Paul Gray
Avangrid

Laurie Duhan, Baltimore Gas & Electric

Laurie Duhan
Baltimore Gas & Electric

Blake Scherer, Benton PUD

Blake Scherer
Benton PUD

Michael Brown, Berkshire Hathaway, NV Energy

Michael Brown
Berkshire Hathaway, NV Energy

Maria Kretzing, Bidgely

Maria Kretzing
Bidgely

Gwen Resende, Bonneville Power Administration

Gwen Resendes
Bonneville Power Administration

Michael Browder, Bristol Tennessee Essential Services

Michael Browder
Bristol Tennessee Essential Services

Steven Brisley, Camus Energy

Steven Brisley
Camus Energy

Cory Scofield, Central Hudson Gas & Electric

Cory Scofield
Central Hudson Gas & Electric

Mark Foreman, CLEAResult

Mark Foreman
CLEAResult

Nick Bafaloukos, Commonwealth Edison

Nick Bafaloukos
Commonwealth Edison

Joseph Schlusselberg, Con Edison

Joseph Schlusselberg
Con Edison

Mark Rupnik, Connected Energy

Mark Rupnik
Connected Energy

Emily McGraw, Consumers Energy Company

Emily McGraw
Consumers Energy Company

John Day, Copper Labs

John Day
Copper Labs

Peter Bergeron, CPower

Peter Bergeron
CPower

Justin Chamberlain, CPS Energy

Justin Chamberlain
CPS Energy

Greg Flege, Dairyland Power Cooperative

Greg Flege
Dairyland Power Cooperative

Josh Bode, Demand Side Analytics

Josh Bode
Demand Side Analytics

Keegan Farrell, DTE Energy

Keegan Farrell
DTE Energy

Andy Taylor, Duke Energy

Andy Taylor
Duke Energy

Amy Schmidt, E Source

Amy Schmidt
E Source

Ryan Brager, Eaton

Ryan Brager
Eaton

Kari Binley, ecobee

Kari Binley
ecobee

Chris Hickling, Edison Electric Institute

Chris Hickling
Edison Electric Institute

Paul Danehy, EFI

Paul Danehy
EFI

Peter Holzaepfel, Enel X

Peter Holzaepfel
Enel X

Tyler Rogers

Tyler Rogers
EnergyHub

Christine Riker, Energy Solutions

Christine Riker
Energy Solutions

Joshua Warmack, Enervision

Joshua Warmack
Enervision

Licole Sheridan, Eversource

Licole Sheridan
Eversource

Matt Snyder

Matt Snyder
FPL

Greg Wassel, Franklin Energy

Greg Wassel
Franklin Energy

Rich Hasselman, GDS Associates

Rich Hasselman
GDS Associates

Bud Vos, Generac Grid Services

Bud Vos
Generac Grid Services

Eric Arnold, Georgia Power Company

Eric Arnold
Georgia Power Company

Brian Farhi, Google (Nest)

Brian Farhi
Google (Nest)

Andrew Hammen, GridPoint

Andrew Hammen
GridPoint

Robin Maslowski, Guidehouse

Robin Maslowski
Guidehouse

Angie Eide, Hawaiian Electric Company

Angie Eide
Hawaiian Electric Company

Yvette Maskrey

Yvette Maskrey
Honeywell Smart Energy

Michelle Lynch, Hoosier Energy

Michelle Lynch
Hoosier Energy

Ruth Kiselewich, ICF

Ruth Kiselewich
ICF

Mindi Shodeen, Idaho Power

Mindi Shodeen
Idaho Power

Brandon Childers, IGS Energy

Brandon Childers
IGS Energy

JP Harper

JP Harper
Itron

Jeff Ihnen, Michaels Energy

Jeff Ihnen
Michaels Energy

Mike Smith, National Grid

Michael Smith
National Grid

Andrew Cummings

Andrew Cummings
New Braunfels Utilities

Brian Callnan, New Hampshire Electric Coop

Brian Callnan
New Hampshire Electric Cooperative

Peter Kelly-Detwiler, NorthBridge Energy Partners

Peter Kelly-Detwiler
NorthBridge Energy Partners

Eddie Eames

Eddie Eames
NTC

Linda Stevens, OATI

Linda Stevens
OATI

Garry Jones, Oncor Electric Delivery

Garry Jones
Oncor Electric Delivery

Rolf Bienert, OpenADR Alliance

Rolf Bienert
OpenADR Alliance

Olivia Patterson, Opinion Dynamics

Olivia Patterson
Opinion Dynamics

Melissa Leymon, Oracle Utilities

Melissa Leymon
Oracle Utilities

Jon Hilowitz, Orange and Rockland Utilities

Jon Hilowitz
Orange and Rockland Utilities

Wendy Brummer, Pacific Gas & Electric

Wendy Brummer
Pacific Gas & Electric

Philip Tucker, Panasonic Smart Mobility Office

Philip Tucker
Panasonic Smart Mobility Office

Christine Measamer, Pepco Holdings

Christine Measamer
Pepco Holdings, an Exelon Company

Brenda Hunt, Portland General Electric

Brenda Hunt
Portland General Electric

Joyce Bodoh, Rappahannock Electric Cooperative

Joyce Bodoh
Rappahannock Electric Cooperative

Dave Oberholzer, Resideo

Dave Oberholzer
Resideo

Craig Sherman
Sacramento Municipal Utility District

Salt River Project

Eamonn Urey
Salt River Project

Brad Mantz, San Diego Gas & Electric

Brad Mantz
San Diego Gas & Electric

Ashley Millwood, Santee Cooper

Ashley Millwood
Santee Cooper

Jenny Roehm, Schneider Electric

Jenny Roehm
Schneider Electric

Bill O'Connor, Scope Services

Bill O'Connor
Scope Services

Forest Frizzell, Shifted Energy

Forest Frizzell
Shifted Energy

Suzanne Frew, Snohomish County PUD

Suzanne Frew
Snohomish County PUD

Erica Keating, Southern California Edison

Erica Keating
Southern California Edison

Darren Hanway, Southern California Gas Company

Darren Hanway
Southern California Gas Company

Rick Szijarto, Tantalus

Rick Szijarto
Tantalus

Jim Walsh, Techniart

Jim Walsh
Techniart

Troy Eichenberger, Tennessee Valley Authority

Troy Eichenberger
Tennessee Valley Authority

Jonathan Hoechst, Tetra Tech

Jonathan Hoechst
Tetra Tech

Richard Barone, TRC

Richard Barone
TRC

Thad Carlson, Trickle Star

Thad Carlson
Trickle Star

Laree St. Onge, Trico Electric Cooperative

Laree St. Onge
Trico Electric Cooperative

Carol DeLillo, Tucson Electric Power

Carol DeLillo
Tucson Electric Power

Kristen Kadetsky, Uplight

Kristen Kadetsky
Uplight

Brian Doyle

Brian Doyle
Utility Load Management Exchange

Jeff Quigley, Virtual Peaker

Jeff Quigley
Virtual Peaker

Uros Simovic, West Monroe Partners

Uros Simovic
West Monroe Partners

Lee Hamilton

Lee Hamilton
Xcel Energy


At-Large Directors (2021-2023)

Matt Carlson, Aquanta

Matt Carlson
Aquanta

John Powers, Extensible Energy

John Powers
Extensible Energy

Eric Mallia, Geotab Energy

Eric Mallia
Geotab Energy

 
Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Joel Schofield

Joel Schofield
Threshold Energy Solutions

   

At-Large Representatives

Nathan Holder, Advanced Energy

Nathan Holder
Advanced Energy

Jen Szaro, AESP

Jen Szaro
AESP

Tom Victorio, AlltimePower

Tom Victorio
AlltimePower

Alex Hofmann

Alex Hofmann
American Public Power Association

Dan Violette, Apex Analytics

Dan Violette
Apex Analytics

Joel Gilbert Apogee Interactive

Joel Gilbert
Apogee Interactive

Matt Carlson, Aquanta

Matt Carlson
Aquanta

Chris Fischer, Austin Energy

Chris Fischer
Austin Energy

Reynaldo Torres, Austin Independent School District

Reynaldo Torres
Austin Independent School District

Leona Haley, Avista Utilities

Leona Haley
Avista Utilities

Christy Intihar, BC Hydro

Christy Intihar
BC Hydro

Sabrina Burns, Bowen Capital Advisors

Sabrina Burns
Bowen Advisors

Gary Morsches, DemandQ

Gary Morsches
DemandQ

Jake Marin, Efficiency Vermont

Jake Marin
Efficiency Vermont

Alex Levran, EGM

Alex Levran
EGM

James Jackson, Emerson Commercial & Residential Solutions

James Jackson
Emerson Commercial & Residential Solutions

Brad Rittler, Encycle

Brad Rittler
Encycle

Nicole Ricouard, Enersponse

Nicole Ricouard
Enersponse

Chuck Ray, ev.energy

Chuck Ray
ev.energy

John Powers

John Powers
Extensible Energy

Christopher Wehr, FirstEnergy

Christopher Wehr
FirstEnergy

FlexCharging

Brian Grunkemeyer
FlexCharging

Eric Mallia, Geotab Energy

Eric Mallia
Geotab Energy

Scott Coe, GridOptimize

Scott Coe
GridOptimize

Erin Christy, GridX

Erin Christy
GridX

Eileen Hannigan, Illume Advising

Eileen Hannigan
Illume Advising

Bill Kallock
Integral Analytics

Christy Queen, Jackson EMC

Christy Queen
Jackson EMC

Ali Fattahi, Johns Hopkins University

Ali Fattahi
Johns Hopkins University

Lakeland Electric

Carole Cox
Lakeland Electric

Elizabeth Stuart, Lawrence Berkeley National Laboratory

Elizabeth Stuart
Lawrence Berkeley National Laboratory

AJ Howard, Linden Clean Energy

AJ Howard
Linden Clean Energy

Cheri Salmon, Madison Gas and Electric

Cheri Salmon
Madison Gas and Electric

Karyn Scanlon, Manitoba Hydro

Karyn Scanlon
Manitoba Hydro

Sriram Dasu, Marshall School of Business, USC

Sriram Dasu
Marshall School of Business, USC

Erick Davis, Modesto Irrigation District

Erick Davis
Modesto Irrigation District

Anya Petersen, National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Anya Petersen
National Renewable Energy Laboratory (NREL)

Allison Hamilton, National Rural Electric Cooperative Association

Allison Hamilton
National Rural Electric Cooperative Association

Maryanne Hatch, National Rural Utilities
Cooperative Finance Corporation

Maryanne Hatch
National Rural Utilities Cooperative Finance Corporation

Jim Musilek, North Carolina Electric Membership Corporation

Jim Musilek
North Carolina Electric Membership Corporation

Beth Reid, Olivine

Beth Reid
Olivine

Theresa Drexler, Otter Tail Power Company

Theresa Drexler
Otter Tail Power Company

Paul Wezner, Powerley

Paul Wezner
Powerley

Matt Burton, Recurve

Matt Burton
Recurve

Carl Ozkaynak, Saint John Energy

Carl Ozkaynak
Saint John Energy

Madeline Kostic, Seattle City Light

Madeline Kostic
Seattle City Light

Sylvain Mayer, Sinopé Technologies

Sylvain Mayer
Sinopé Technologies

Smart Electric Power Alliance


Smart Electric Power Alliance

Carolyn Glanton, Sonoma Clean Power

Carolyn Glanton
Sonoma Clean Power

Joel Schofield

Joel Schofield
Threshold Energy Solutions

Tom Hines, Tierra Resource Consultants

Tom Hines
Tierra Resource Consultants

Catherine Crowfoot, Tri-State Generation and Transmission

Catherine Crowfoot
Tri-State Generation & Transmission

Mike Mazzola, University of North Carolina at Charlotte

Mike Mazzola
University of North Carolina at Charlotte

Kendall Cody, WeaveGrid

Kendall Cody
WeaveGrid


Staff

Richard Phillip, PLMA

Richard Phillip
Executive Director
(317) 691-8443
[email protected]

Judy Knight, PLMA

Judy Knight
Chief Development Officer
(404) 771-1122
[email protected]

Monica Hammond

Monica Hammond
Operations & Member
Services Manager
[email protected]

 
Sharon Dobson

Sharon Dobson
Registration Manager
(719) 205-0071
[email protected]

Sandy Humenik

Sandra Humenik
Sponsorship Manager
[email protected]

Kisha Gresham

Kisha Gresham
Resources Manager
[email protected]

Kim Adams

Kim Adams
Webmaster
[email protected]